מה הופך אבן לאבן חן? מדריך למתחילים

אבן חן היא אבן "רגילה", כביכול, אך בעלת הרכב מינרלי ופיזיקלי מוגדרים ההופכים אותה לבולטת וליוצאת דופן לעומת שאר אחיותיה. רוב אבני החן מגיעות בצורת חומר גלם מתוך מכרות, שם הן נמצאות בעומקים שונים (בין מטרים ספורים לקילומטרים מתחת למעבה האדמה).

מתוך כ-280 אבני חן הידועות בעולם, רק 20 עד 30 אבנים עיקריות משמשות את תעשיית התכשיטים הכלל עולמית, והישראלית כמובן. 4 אבני החן החשובות ביותר לצורכי עיבוד ונוי הן:

  • רובי – אבן "אודם", בדרך כלל בצבע אדום.
  • ספיר – בדרך כלל בצבע כחול או בצבעים נוספים.
  • אמרלד – אבן "ברקת" או "אזמרגד", בדרך כלל בצבעי ירוק.
  • יהלום – יכול להופיע בצבעי לבן הידועים והמוכרים, וכן בצבעים נוספים (ואז הוא נקרא יהלום Fancy Color).
רגע של מדע – שוויים של כל היהלומים הטבעיים, המגיעים מבטן כדור הארץ, מגיע לכדי 530 מיליארד דולר. היהלומים המלאכותיים שנוצרים במעבדה מהווים רק רבע משוק היהלומים העולמי, ששוויו מגיע לכדי 80 מיליארד דולר.

למרות זאת, לא כל אבן חן אדומה היא רובי בהכרח, ולא כל אבן חן כחולה היא ספיר. כיום – כאשר נפוצה במיוחד תעשיית האבנים המלאכותיות / סינתטיות – קשה מאוד להבדיל בין אבן חן אמיתית שנוצרה בטבע, לבין אבן חן מלאכותית שנוצרה בתנאי מעבדה.

חשוב לדעת שאבן חן יכולה להימכר בצורה לא מעובדת, שאז עלותה נמוכה יחסית (כמה עשרות שקלים בלבד), וכן בצורה מעובדת, לאחר ליטוש וחיתוך – ואז עלותה מגיעה למאות ולאלפים של שקלים. הפורמט הלא מעובד משמש לתכשיטים הפשוטים יותר, ואילו הפורמט המעובד משמש לתכשיטים יוקרתיים כגון טבעות אירוסין ונישואין, עגילים, צמידים, תליונים ועוד.

אילו תכונות אנו מחפשים באבן חן?

עמידות לאורך זמן – אחד המדדים הבולטים והידועים ביותר לקביעת עמידותן של אבני חן הוא "סולם מוס" (Mohs). דרגה 1 היא הכי פחות קשה (טלק) ודרגה 10 היא החזקה מכולן (יהלום). אבנים יקרות נעות בדרך כלל בטווח שבין 7 ל-10, כאשר האיכותיות ביותר הן בדרגת קושי 8 ומעלה. למרות זאת סולם מוס אינו היחיד המשמש לקביעת עמידותן של אבני חן, ויש לשים לב לפרמטרים נוספים כגון קשיות (עמידות בשריטות ושפשופים), קשיחות (עמידות בשברים וסדקים) וכן יציבות (עמידות בפני חום, לחות, אור וכימיקלים).

משקל האבן – משקלן של אבני חן נמדד עוד מימים ימימה באמצעות יחידת המידה קראט (Carat), ששוויו 200 מיליגרם (0.2 גרם). כמו כן כל קראט נחלק ל-100 יחידות נוספות הנקראות "נקודות". ככל שמשקלה של אבן החן גדול יותר, כך היא איכותיות יותר. אין להתבלבל עם יחידת המידה קרט (Karat), המשמשת אך ורק לאחוז הזהב הקיים בסגסוגות (זהב טהור הוא 24 קרט).

איכות גבוהה – איכותן של אבני חן היא פרמטר חשוב נוסף המבדיל אותן מאבנים רגילות. לעתים די במבט בלתי מקצועי כדי להבחין באיכות זו לעומת אבנים רגילות, ולעתים דרוש איש מקצוע כגון יהלומן או גמולוג. כיום, בעיצומה של תעשיית אבני החן הסינתטיות, דרושים מכשירים מתקדמים לביצוע ההבחנה, שכן לעתים גם מבטו הבוחן של איש מקצוע לא תמיד יוכל להבחין בהבדל בין אמיתי למלאכותי.

רגע של מדע – מה ההבדל בין אבן חן לפנינה? פנינים הן אבן החן היחידה בטבע שמקורן בבעל חיים (צדפה), והן עשויות רובן ככולם מסידן פחמתי. בשל כך הן לא עומדות בקריטריונים השמורים לאבני חן איכותיות, זאת משום שסידן פחמתי נוטה להתמוסס בנוזלים חומציים (אפילו יין ומיץ תפוזים).

אבן חן

עוד משהו שיעניין אותך:
הרבלייף, הרבלייף בפייסבוק, הרבלייף בטוויטר